foot_print (foot_print) wrote in knihomol,
foot_print
foot_print
knihomol

 • Mood:
 • Music:

Nick Hornby - About a Boy

Autor: Nick Hornby
Název: About a Boy ((český název je, tuším, "Jak na věc")) 

O knize:
About a Boy je jedna z mála knížek, které mě opravdu uchvátily (mezi další patří např. i Hornbyho další kniha -  High Fidelity) a ke kterým se ráda vracím. Mapuje osud dvanáctiletého Marcuse, který je i v knize samotné nazván "nestarším dvanáctiletým dítětem na světě" (nechová se zrovna jako "standartní 12letý puberťák), který zvláštní a komickou shodou náhod potká Willa (Will si stvoří imaginární dítě a přidá se do terapeutické skupiny rodičů-samoživitelů, aby mohl balit matky-samoživitelky) - 36letého chlapa, který se chová jako puberťák. Na jedné straně tu tedy stojí Marcus, který se chová velmi rozvážně, upjatě a na dítě jeho věku až velmi nepřirozeně; na straně druhé Will, který se i ve svých 36 letech nechce vázat, cítí se být stále mladý a cool a podle toho se také chová. Kniha je plná humorných zápletek, což ovšem neznamená, že by neobsahovala i hlubší myšlenky... Ovšem ať posoudí každý sám... Uznávám, že na popisy nejsem zrovna dobrá, takže můžu jen doufat, že jsem nikoho neodradila a nabízím ukázku. 

Marcus couldn't believe it. Dead. A dead duck. OK, he'd been trying to hit it on the head with a piece of sandwich, but he tried to do all sorts of things, and none of them had ever happened before. He'd tried to get the highest score on the Stargazer machine in the kebab shop on Hornsey Road- nothing. He'd tried to read Nicky's thoughts by staring at the back of his head every maths lesson for a week - nothing...

...Will, Suzie, Megan and Marcus stood on the path at the edge of the lake, staring at the dead body floating in the water.
"There's nothing we can do about it now," said Will, the trendy bloke who was trying to get off with Suzie. "Just leave it. What's the problem?"
"Well...Supposing someone saw me?"
"D'you think anyone did?"
"I don't know. Maybe. Maybe they said the were going to tell the park-keeper."
"Maybe someone say you, or definitely?" Marcus didn't like this bloke, so he didn't answer him.
"What's that floating next to it?" Will asked. "Is that the bread you threw at it?"
Marcus nodded unhappily.
"That's not a sandwich, that's a bloody french loaf. No wonder it keeled over. That would have killed me."
"Oh Marcus, what were you playing at?"
"Nothing."
"No, it looks like it." Marcus hated him even more. Who did this Will think he was?
"I'm not sure it was me." He was going to test out his theory. If Suzie didn't believe him, there was no chance the police and judges would.
"How do you mean?"
"I think it must have been ill. I think it was going to die anyway." Nobody said anything; Will shook his head angrily. Marcus decided this line of defence was a waste of time, even though it was true.
They were staring so hard at the scene of the crime that they didn't notice the park-keeper until he was standing right next to them. Marcus felt his insides turn to mush. This was it.
"One of your ducks has died." said Will. He made it sound as if it were the asddest thing he'd ever seen. Marcus looked up at him; maybe he didn't hate him after all.
"I was told you had something to do with it," said the park-keeper. "You know this is a criminal offence, don't you?"
"You were told I had somethin to do with it?" said Will. "Me?"
"Maybe no you, but your lad here."
"You're suggesting that Marcus killed this duck? Marcus loves ducks, don't you, Marcus?"
"Yeah. They're my favourite animal. Well, second favourite. After dolphins. They're definitely my favourite bird, though." This was rubbish because he hated all animals, but he thought it helped.
"I was told he was throwing bloody great french loaves at it."
"He was, but I've stopped him now. Boys will be boys," said Will. Marcus hated him again. He might known he'd grass him up.
"So he killed it?"
"Oh, God no. Sorry, I see what you mean. No, he was throwing bread at the body. I think he was trying to sink it, because Megan here was getting upset."
The park-keeper looked at the sleeping form in the buggy.
"She doesn't look very upset now."
"No. She cried herself to sleep, poor love."
There was silence. Marcus could see that this was the crucial time; the attendant could either accuse them all of lying, and call the police or something, or forget all about it.
"I'll have to wade in and get it," he said. They were in the clear. Marcus wasn't going to jail for a crime he probably-OK, possibly-didn't commit.
"I hope there's not some sort of epidemic," said Will sympathetically, as they started to walk back towards the others.


Jaj, trošku delší než jsem zamýšlela, ale nějak jsem to nemohla utnout - tohle je jedna z mých oblíbených pasáží (of the funny sort)... ^_^
Takže v případě, že se do téhle knížky pustíte, přeji příjemné počteníčko...
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic
  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 8 comments