My D is Not Silent. (estriel) wrote in knihomol,
My D is Not Silent.
estriel
knihomol

 • Mood:

Raymond E. Feist

Autor: Raymond E. Feist

Tentokrát vám nenabízím tip na jednu jedinou knihu, ale na celou sérii, respektive na několik sérií.

Pro koho to je? Pro všechny příznivce dobře napsané, propracované, čtivé fantasy. Pokud máte rádi Tolkiena nebo Sapkowského, jsem si téměř stoprocentně jistá, že se vám Feist bude líbit. I všem "Potteristům" bych jeho knihy klidně doporučila.

Sága Trhlinové Války (Riftwar Saga) od R. E. Feista je jednou z nejlepších fantasy, které jsem kdy četla.

V první části Mág – Učedník (Magician – Pug and Thomas) se setkáváme s Pugem, chlapcem žijícím v Crydee, sídelním městě vévody Borrice. Pug se dostane do učení k mágu Kulganovi. Jednoho dne v přístavu v Crydee ztroskotá prapodivná loď – a tady začíná ta pravá strhující zábava. Zjišťujeme, že loď pochází z jiného světa, že přicestovala jakousi trhlinou mezi dvěma světy. A co víc – zdá se, že Tsurané, národ z onoho cizího světa, chystají na planetu Midkemii invazi. Pug se společně s vévodovou družinou vydává na cestu, aby o těchto znepokojivých novinkách zpravili krále…
Vypuká trhlinová válka, v jejímž průběhu Pug upadne do zajetí.

Druhá část ságy, Mág – Mistr (Magician – Milamber and the Valheru), nás zavede na Kelewan, domovskou planetu Tsuranů. Kniha líčí osudy Puga, z něhož se během jeho pobytu v Říši Tsuranuanni stává mocný mág Milamber. Zároveň dál sledujeme vývoj války na Midkemii. Naskytne se nám rovněž náhled do života Valheru, dávných dračích jezdců, kteří kdysi vládli vesmíru… Všechno spleteno v napínavou a dokonalou skládanku.

Ve třetí knize nazvané Stříbrný trn (Silverthorn) se ocitáme v Království po skončení trhlinové války a sledujeme osudy prince Aruthy, jednoho ze synů vévody Borrice. Na Midkemii se objeví tajemný Murmandamus, pod jehož velením se začínají srocovat dosud rozdrolené kmeny Temných elfů. Co ale nikdo netuší – hrozba má mnohem větší rozsah, než se kdo mohl domnívat! S Murmandamem přichází dávný Nepřítel, který kdysi ohrožoval Kelewan. Nikdo neví, co nebo kdo to je; jasné je jen jedno – je třeba jednat, jinak hrozí zkáza oběma světům.

Ve závěrečné části ságy, knize s titulem Zlo v Sethanonu (A Darkness at Sethanon) se konečně dozvídáme víc o podstatě Nepřítele, o úloze Murmandama, i o tom, jaké role ve hře osudu sehrají Pug a jeho přítel Thomas… Z propasti času a prostoru se vracejí Dračí hordy, mocní Valheru – lze je vůbec zastavit?!


Trhlinová sága je velmi komplexní dílo, promyšlené do nejjemnějších detailů. Přestože je tahle fantasy už téměř třicet let stará, vůbec to na ní nepoznáte a budete ji číst jedním dechem.
Na Trhlinovou ságu volně navazují knihy Královská Krev (Prince of the Blood), v níž se synové prince Aruthy vydávají na nebezpečnou státní návštěvu do sousední Velké Keshe; Královský bukanýr, Zrada v Krondoru a Vrazi v Krondoru– o co jde tady, to nevím, protože jsem je ještě nečetla. :)

V tzv. Sáze Impéria se Feist se spoluautorkou Janny Wurts vydává na Kelewan. Sem patří knihy:
- Dcera Impéria (Daughter of the Empire)
- Ochránce Impéria – Otrok (Servant of the Empire, vol. 1)
- Ochránce Impéria – Milenec
- Správce Impéria – Vrah
- Správce Impéria – Císař

Četla jsem zatím jen první dvě, ale Feist nezklamal. Knihy nabízí fascinující náhled do společnosti Tsuranů, jejímiž ústředním pilířem je čest – pro čest se žije, pro čest se umírá, pro čest se zabíjí… Sága Impéria je pohledem na trhlinovou válku z druhé strany.

Posledním článkem Feistovy tvorby je Hadí Sága, která se odehrává na Midkemii – ne v Království, ale na tajuplném kontinentu Novindus. Nic bližšího o téhle sérii říct nemůžu, protože jsem ji ještě neviděla ani z dálky… Ale domnívám se, že bude stejně dobrá, jako všechny ostatní Feistovy knihy.
Tags: raymond e. feist
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic
  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments