My D is Not Silent. (estriel) wrote in knihomol,
My D is Not Silent.
estriel
knihomol

 • Mood:

Walter Moers: 13 a 1/2 života Kapitána Modrého Medvěda

Pro ty z vás, kteří si potrpíte na fantastické pohádkové příběhy.

Autor: Walter Moers
Název: 13 a 1/2 života Kapitána Modrého Medvěda (Die 13 1/2 Leben des Käpt'n Blaubär)

Image hosted by Photobucket.com

Život obvykle začíná narozením. Ne tak život našeho Modrého Medvěda. První, na co si totiž Medvěd vzpomíná, je, že ležel nahý v ořechové skořápce a byl unášen oceánem k něčemu hodně hlučnému. Před tím 'něčím hodně hlučným', z čehož se nakonec vyklubal nejnebezpečnější vír světa, malého Medvěda zachránili trpasličí piráti. Nikdo sice neví, že existují, protože prostě nejsou pouhým okem vidět, každopádně jsou ale nejzdatnějšími mořeplavci všech dob. A tak začal první život našeho hrdiny. Ty další jsou ještě o poznání zajímavější a čím dál tím víc vzrušující. Je libo lodní duchy, kteří jedí negativní emoce? Plkvlny? Ostrov, který si vás vykrmí a pak schlamstne? Želatinového prince z 2364. dimenze, který se živí hudbou? Bydlení uprostřed tornáda? Lžigladiátory, kteří soutěží ve sportovním lhaní? Anebo třeba myslící prvek, který hodlá ovládnout svět? To všechno a ještě víc Modrý Medvěd zažil a velmi věrohodně sepsal, abyste se mohli seznámit se fantastickou Zamonií a jejím okolím.

Upřímně řečeno, nevím, kam Walter Moers na tyhle geniální nápady chodí. :D Je to už druhá kniha, kterou jsem od něj četla, a stejně jako Město snících knih (Die Stadt der Träumenden Bücher) i Modrý Medvěd hýří fantazií. Kniha je zábavná, napínavá a plná věcí, které si nedokážete představit, pokud nedisponujete alespoň čtyřmi mozky (tzn. pokud nejste nadaný eydeet -- viz. ukázka).3.Můj život na útěku

"No jo - ale jak mu pomůžeme? Co se tady dá dělat?
Vlny hloubavě kroužily kolem mého prámu.
"Už to mám!" zvolala jedna z nich. "Naučíme ho mluvit!"
"Myslíš, že to půjde?" pochybovala druhá. "Nevypadá přiliš chytře."
První z vln připlula přímo ke mně. "Řekni 'A'!" přikázala mi, podívala se mi přímo do očí a vyplázla na mne jazyk mořské vody.
"A," řekl jsem.
"Vidíš!" zvolala. "Kdo umí říct A, bude hnedle umět říct i binomický koeficient!"


6.Můj život v Temných horách

"Vědění," zařval profesor Nachtigaller na třídu a vyvalil přitom oči, až byly velké jako podšálky, "vědění je noc!" To byl jeden ze zákonů eydeetské filofyziky, oboru, který se vyučoval jen v Noční škole.
Profesor Nachtigaller takové věci říkal častěji, patrně aby nás vyvedl z rovnováhy. Tato zdánlivě nesmyslná tvrzení měla svůj důvod: než člověk přišel na to, že jsou zcela blbá, musel přemýšlet mnoha směry. A přsně to profesor Nachtigaller chtěl: měli jsme se naučit přemýšlet co možná nejvíce různými způsoby. V jeho posledním výroku ostatně bylo něco pravdivého, neboť profesor Nachtigaller byl eydeet. Eydeeti jsou nejinteligentnější bytosti Zamonie (a patrně celého světa, ne-li celého vesmíru). ZA normálního osvětlení mají IQ 4000, ale když se setmí, zvyšuje se jejich inteligence až nepředstavitelně. Proto se eydeeti zdržují pokud možno v temném prostředí a proto také byla Nachtigallerova Noční akademie umístěna v temném jeskynním systému Temných hor. [...]
Normální eydeet má tři mozky, nadaný čtyři a eydeet se statutem génia pět. Profesor Nachtigaller jich měl sedm. Jeden se nacházel v jeho hlavě, další čtyři mu vyrůstaly z lebečních kostí, jeden byl tam, kde je normálně slezina, a umístění sedmého mozku bylo předmětem věčných spekulací profesorových žáků.


8. Můj život v dimenzní díře

Kdo spadne do dimenzní díry, zřítí se všemi směry najednou, dolů, nahoru, vpravo i vlevo, na sever, jih, východ a západ. Kromě toho padá časem, a sice pozpátku a dvojnásobnou rychlostí světla, přičemž dráha jeho pádu opisuje tzv. nachtigallerskou oktávní smyčku. Jako obyčejně se profesor Nachtigaller tímto fenoménem zabýval první. Pod nachtigallerskou oktávní smyčkou si musíte představit dvojitou smyčku formy osminásobné osmičky, která se z jedné osminy nachází v prostoru, z jedné v čase a šesti dalšími osminami v ostatních dimenzích, díky čemuž je padající v kterémkoli čase na kterémkoli místě vesmíru současně.
To je zpočátku poněkud matoucí. Ani si prosím nezkoušejte takový prostor představit! Je spočítáno, že dokonce i eydeet potřebuje celý život, aby si představil pouhý jeden čtvereční metr prostoru dimenzní díry. A sice eydeet se čtyřmi mozky.Jen tak pro zajímavost: o Zamonii se dozvíte více na www.zamonien.de.
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic
  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 5 comments