savagetulip (savagetulip) wrote in knihomol,
savagetulip
savagetulip
knihomol

 • Music:

Wei Hui: Shanghai Baby

Jedna z mých oblíbených knížek.

Autor: Wei Hui
Název: Shanghai Baby

Image hosted by Photobucket.com

O knize:
Mladá spisovatelka Nikki, které přátelé říkají Coco, se při práci v kavárně seznámí s Tchien Tchienem, citlivým malířem. Začnou žít spolu, žijí z peněz od Tchien Tchienovy matky, která se odstěhovala do Španělska a z honoráře za knihu povídek. Seznamují se se zajímavými lidmi - Markem z Berlína, s nímž se Nikki zaplete, protože Tchien Tchien je impotentní a ona sex potřebuje, s Madonnou, vdovou po starém bohatém manželovi a bývalou prostitutkou, s Letícím Jablkem, bisexuálním vizážistovi, Pavoukem, počíatčovým géniem...Shanghai je plná takových lidí. Později začne Tchien Tchien brát drogy. Coco, která mezitím píše román, ho dá na léčení. Jeho matka se vrací z ciziny a hodlá si v Číně otevřít retauraci. Coco se celou dobu zmítá mezi láskou a sexuální touhou...

Kdo by si na chvíli nepřál takový život.


Jmenuju se Nikki, ale všichni moji přátelé mi říkají Coco, podle Coco Chanelové, francouzské dámy, která se dožila devadesátky. Je to můj idol, hned po Henry Millerovi. Každé ráno, hned jak otevřu ocči, začnu přemýšlet, co bych mohla udělat, abych se proslavila. Stalo se mým cílem, téměř smyslem života, vybuchnout nad městem jako ohňostroj.
Hodně to souvisí s faktem, že žiju v Šanghaji. Nad městem visí šedivá mlha smíšená s neustálým šumem nepotvrzených zvěstí a jistou atmosférou nadřazenosti, pozůstatkem z doby š´-li jang-čchang, koncesí pro cizince. Ta atmosféra nadřazenosti na mě působí: miluju ji a zároveň nenávidím.
Každopádně je mi teprve pětadvacet a před rokem jsem vydala sbírku povídek, která mi nevynesla žádné peníze, ale získala si pozornost(čtenáři-muži mi posílají dopisy s erotickými fotografiemi). Před třemi měsíci jsem nechala práce redaktorky v jednom časopise a pobíhám s holýma nohama a v minisukni jako servírka v kavárně U Zeleného stvolu.

...

"Milovat se se ženou a spát se ženou jsou dvě rozdílné vášně, nejen odlišné, ale protikladné. Láska se neprojevuje v touze po kopulaci (touze, kterou lze rozšířit na nekonečný počet žen), ale v touze po sdíleném spánku (touze, omezené na jednu ženu)."
MILAN KUNDERA

...

Letící Jablko měl vlasy pestré jako paví peří nebo trojrozměrná olejová malba. Vzal si pěkné brýle s černými obroučkami (přestože není krátkozraký), tričko D&G a černobíle kostkované kalhoty s rovnými nohavicemi. Kolem kalhot měl ovinutý kus tamvomodrého thajského kalika, vypadalo to jako sukně a kupodivu daleko víc sexy.

...

"Hodné holky se dostanou do nebe, zlobivé, kam chtějí."
JIM STEINMAN
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic
  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 7 comments