Alice Stronghold (spiritofdream) wrote in knihomol,
Alice Stronghold
spiritofdream
knihomol

 • Mood:

Michael Ende - Děvčátko Momo a ukradený čas

Autor: Michael Ende
Název: Děvčátko Momo a ukradený časO knize:
Poslední dobou je můj život přeplněn pohádkami a dobrodružnými příběhy pro děti (není to stížnost). Takže vás nesmí překvapit, že toto je knížka určená převážně dětem.
Příběh o neobyčejné dívence jménem Momo, která podstupuje nebezpečnou cestu až tam, kde vzniká čas, ovšem potěší každého, kdo je ve svém srdci stále ještě zvídavým dítětem a rád se toulá v zákrutech fantazie. Když napovím, že autor této knihy napsal také všem známý Nekonečný příběh, možná už si budete umět lépe představit, jaká asi kniha je.
Děj se odvíjí ve spirále a proto by bylo poměrně složité snažit se ho popsat. Nezbývá mi než vám dát následující doporučení. Až budete mít klid a čas posadit se do křesla s neobyčejně milou knihou, sáhnětě po téhle.


...
Při tom, jak se pohyboval ulicí, před ním nečistoty, za ním čisto, napadaly ho nejednou veliké myšlenky. Ale byly to myšlenky beze slov, které jen těžko můžeš vyslovit, jako je nesnadné vypovědět vůni, již si matně umíš vybavit, nebo barvu, kterou jsi zahlédl ve snu.
Po práci, když Beppo seděl vedle Momo, svěřoval jí své velké myšlenky. A protože Momo uměla naslouchat oním zvláštním způsobem, roztála mu ústa a Beppo našel ta pravá slova.
"Víš, Momo, ono je to tak. Někdy máš pře sebou ulici jako bez konce. Myslíš si, jak je strašně dlouhá a že to nikdy nemůžeš dokázat. Tak si to lidé myslí.
Pak začne člověk pospíchat. Pospíchá pořád víc. Pokaždé, když zvedne hlavu, vidí, že před ním toho vůbec neubývá. Vynakládá ještě větší úsilí, potí se úzkostí, až nakonec úplně ztratí dech a víc už nemůže. A ulici má stále ještě před sebou. Takhle si člověk počínat nesmí."
Chvíli se zamyslel a mluvil dál: "Momo, nemíme si nikdy představovat celou ulici. Rozumíš mi? Jenom příští krok, příští nadechnutí. A pořád tak. Pořád jenom myslet na to, co následuje."
A zase po dlouhé odmlce pokračoval: "Najednou člověk vidí, že přešel krok za krokem celou ulici. Ani neví jak a není zadýchaný."
...
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic
  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 5 comments