My D is Not Silent. (estriel) wrote in knihomol,
My D is Not Silent.
estriel
knihomol

  • Mood:

Kurt Vonnegut: Kolíbka

Sci-fi klasika na jedno odpoledne.

Autor: Kurt Vonnegut
Název: Kolíbka (Cat’s Cradle)

Image hosted by Photobucket.com

O co jde?

Vypravěč příběhu, zapřisáhlý bokononista, se chystá napsat knihu o tom, co dělali významní Američané v den svržení první atomové bomby. Ale kam se hrabe nějaká atomová bomba. Při shromažďování materiálu se vypravěč dozví o jiném vynálezu Felixe Hoenikkera, ‚otce‘ atomové bomby. Led typu 9 je látka, která při styku s jakoukoliv vlhkostí nechá veškeré molekuly vody okamžitě zmrznout. Vzorek ledu typu 9 si po otcově smrti rozdělili tři Hoenikkerovi potomci. A jak tomu tak osud chtěl, náš vypravěč se dostane do ostrovního státečku San Lorenzo, kde se shodou okolností nacházejí i všichni tři Hoenikkerové. Jak dojde k tomu, že se vypravěč stane prezidentem? Co se stane poté, co se celý svět kolem vás promění v kus ledu typu 9? A kdo je sakra Bokonon, guru onoho fiktivního náboženství založeného na lžích? To už si budete muset přečíst sami.
O Vonnegutovi a jeho Kolíbce se dočtete v kdejaké učebnici literatury. To ovšem nemusí nutně znamenat, že je to dílo nudné a nezáživné… Knížečka je to skutečně tenká, ale velice originální a nápaditá a místy dokonce vskutku vtipná. A trocha klasiky nikdy neškodí!

---


Ozval se zvuk, jako když se tiše uzavírá fortna velikosti oblohy, jako když se tiše uzavírá brána nebes. Bylo to hurónské ACH-ÁÁCH! Otevřel jsem oči – a celé moře bylo ledem typu 9. Vlhce zelená pevnina byla modrobílou perlou. Obloha potemněla. Borasisi, Slunce, se stalo neduživě žlutou koulí, drobnou a krutou. Obloha se zaplnila červy. Ti červi byla tornáda.

---
Tags: kurt vonnegut
  • Post a new comment

    Error

    default userpic
  • 0 comments